Téměř neviditelné antireflexní sklo Guardian Clarity nabízí ideální řešení pro vystavování uměleckých děl

Při výstavě děl Joachima Wtewaela „Rozkoš a zbožnost“ (Pleasure and Piety) v utrechtském Centraal Museum v Nizozemsku vybrali organizátoři pro zajištění ochrany exponátů antireflexní sklo Guardian Clarity, a to díky jeho nízké odrazivosti a vysoké propustnosti světla.

Joachim Wtewael byl jeden z největších holandských malířů své doby. Originální byl tím, že řadu svých děl reprodukoval na měď. Rozkoš a zbožnost byla vůbec první velkou monografickou výstavou jeho prací. Na výstavě organizované utrechtským Centraal Museem se setkalo 40 maleb a 10 kreseb z evropských a amerických muzeí i soukromých sbírek. Jde o díla nevyčíslitelné hodnoty, a proto jejich ochrana byla při přípravě výstavy tím nejdůležitějším požadavkem. Zároveň bylo nutné, aby ochranné sklo nesnižovalo návštěvníkům požitek z těchto poměrně malých uměleckých děl.

Nevhodný výběr skla může zkazit celkový estetický dojem – dochází k nežádoucím odleskům a zrcadlení a originální barvy uměleckého díla za sklem blednou. Centraal Museum si vybralo antireflexní sklo Guardian Clarity, které se vyrábí jednou z nejmodernějších technologií – magnetronovým nanášením povlaku na povrch skleněné tabule a zajišťuje co nejlepší viditelnost při co nejmenším odrazu světla a mimořádné vyniknutí původních barev.

Vrchní koordinátorka projektu v Centraal Museu Kristine Kavelaars říká: „Naše expozice obsahuje velice výjimečná díla, a ačkoli jim je už několik století, stále vypadají úžasně. Těmto malým a často křehkým dílům je nutno poskytnout co nejvyšší stupeň ochrany. Zároveň chceme zákazníkům umožnit, aby je mohli vidět z co největší blízkosti. Jako strážci našeho kulturního dědictví navíc musíme zajistit požitek z těchto mistrovských kousků i budoucím generacím. A to se nám se sklem Guardian Clarity podařilo.“

„Celá řada návštěvníků si skla vůbec nevšimla, dokud se jim o ně nezarazila ruka, když ji chtěli k některému z obrazů přiblížit,“ dodává Kavelaars. Ačkoliv se výstava nyní přestěhovala do Spojených států, sklo v Utrechtu zůstalo a lze jej použít pro ochranu uměleckých děl budoucích výstav.

ZDROJPRAM Consulting s.r.o.
Sdílejte
Předchozí článekTechnická dokumentace ke sklu dle zákona 163/2002 Sb.
Další článekČasté chyby při provádění konstrukce zábradlí se sklem ČSN EN 1090
Guardian Česká republika
Guardian je globální výrobce plochého skla, hotových výrobků ze skla, izolace ze skelných vláken a dalších stavebních materiálů pro komerční a rezidenční stavby. Vedení společnosti sídlí v Auburn Hills v americkém státě Michigan. Součástí společnosti je i SRG Global Inc., která je jedním z největších globálních dodavatelů vysoce kvalitních lakovaných a pochromovaných plastových dílů pro automobilní průmysl. Díky vlastnímu výzkumu v Science & Technology Center udává Guardian inovační trendy v technologii nanášení tenkých povlaků z ušlechtilých kovů na sklo magnetronovou metodou a v dalších vyspělých technologiích. Guardian spolu s dceřinými společnostmi a pobočkami zaměstnává 18 000 lidí ve výrobních podnicích v Severní Americe, Evropě, Jižní Americe, Asii, Africe a na Blízkém a Středním východě. Guardian Česká republika Michal Hronský e-mail: mhronsky@guardian.com Radek Matyáš e-mail: rmatyas@guardian.com