Kdy použít speciální protihluková okna?

6852

Kdo bydlí u rušné silnice, poblíž železnice nebo dokonce dálnice, potýká se denně s nepříjemným hlukem. I z takového bydlení lze udělat příjemné tiché a klidné místo, pokud zajistíte zvukovou izolaci oken a případně i dveří.

Hlukové limity

Podle současných platných norem je hlukový limit venku určen na 60 dB, v noci 50 dB. V interiéru domova bychom se však měli dostat na 40 dB ve dne a 30 dB v noci. Mimochodem, 30 dB je horní hranice daná normou, pro náš dlouhodobě klidný spánek bychom se ale měli pohybovat pod hranicí 25 dB.

A pro srovnání – hluk na frekventované ulici ve městě se pohybuje kolem 70 dB a hluk z dálnice se může dostat i nad tuto hodnotu. Vše je navíc ovlivněno počasím, vzrostlou okolní zelení a dalšími faktory.

PROTIHLUKOVÉ TŘÍDY TZI dle ČSN 730532

protihlukove-tridy-csn730532

Silnější nebo vrstvené zasklení

Na zamezení hluku zvenčí má největší podíl typ zasklení oken a počet a kvalita těsnění – nezáleží na tom, zda si vyberete plastová, dřevěná nebo hliníková okna.

Nejlevnějším řešením je silnější zasklení. Klasické zasklení má tloušťku 4 mm. Když si připlatíte řádově stovky korun na m2, můžete mít silnější vrstvu zasklení (6 či 8 mm). Výsledek je okamžitě poznat, i když se nejedná o speciální protihluková okna. Navíc se u “běžných” oken můžete zaměřit spíše na úsporu tepla, a přitom také dochází ke snížení hluku v průměru o 30 dB.
Opatrně s trojskly – ta sice skvěle brání únikům tepla, ale co se zvuku týká, prostřední sklo může vibrovat a zvuk naopak lépe přenášet, k silnici se tedy moc nehodí.

Ještě účinnější ale zároveň už dražší způsob jsou vrstvená zvukově-izolační skla, u kterých si budete muset připlatit (1000-2000 Kč na m2), ale výsledek bude stát za to. V kombinaci s kvalitním těsněním pak máte vyhráno a můžete v klidu spát. Protihluková okna se vyplatí u velmi rušných míst, kde se hluková hladina pohybuje běžně kolem 70 dB nebo i více.

Upozornění: Zvuková izolace funguje pouze v případě zavřených oken. Pokud rádi spíte s ventilací nebo máte celé léto okna dokořán, pak se hluk nijak nezmenší.

Důležité je těsnění a kvalitní montáž

Kromě typu zasklení rozhoduje o zamezení hluku zvenčí také počet těsnění. Pro plastová okna je určitě potřeba používat trojité těsnění.

Nejlepší je, když vám okna namontují odborníci, ideálně přímo dodavatel, který pak nese kompletní zodpovědnost. Důležitý je správný návrh řešení připojovací spáry mezi oknem a zdivem. Požadujte také zatěsnění spáry z interiéru – přelepením speciální páskou, fólií nebo kompri páskou. Je možno použít také 2 pásky, jednu do interiéru, druhou do exteriéru.

Autor: Luděk Svoboda – dlouhodobě píši pro web Svět-oken.cz.