sklo POLFLAM® v protipožárních příčkách velkých rozměrů montované v bezrámovém systému. Mediatéka 21. století, Tychy

Skleněné protipožární příčky vnesly do moderní architektury zcela novou kvalitu a ochranu před ohněm. Otevřely prostor a umožnily jeho osvětlení v místech, kde byly doposud používány neprůhledné příčky. Ale požadavky se dále zvyšují. Dnes hraje nejdůležitější roli průhlednost všech prosklených prvků ─ jak vnitřních, tak venkovních.

Skleněné příčky by měly být prakticky neviditelné. Narůstá také význam bezrámových systémů, které zvětšují rozměry průhledné plochy. Klíčové ale zůstávají parametry samotného skla: stupeň propustnosti světla a jeho barevná neutralita. Sklo POLFLAM® je nadstandardním produktem i v tomto ohledu.

Zaprvé: propustnost světla

Sklo je transparentní materiál, nikdy však není zcela průhledné ─ vždy pohlcuje část světla, které přes něj prochází. Ale ne vždy ve stejné míře. Průhlednost skla ovlivňuje stejně tak výrobní technologie, jako kvality použitých surovin ─ zejména když má mít dodatečnou, např. protipožární, funkci.

Protipožární sklo je ze své podstaty kombinovaným produktem ─ skládá se z více než jedné skleněné tabule. Jejich průhlednost je tedy nesmírně důležitá.

V případě skla POLFLAM® činí propustnost světla: Lt až 87,6%, což jsou rozhodně nejlepší parametry na trhu. Proto je mezi architekty tento produkt tolik oceňován.

Efekt průhledné skleněné příčky se ještě zdůrazní, když je instalována v bezrámovém systému, který sám o sobě zajistí až o 20% větší osvětlení interiéru.

To má velký význam u kancelářských prostor, v nichž je stupeň osvětlení denním světlem přísně regulován předpisy. Díky příčkám vytvořeným ze skla vysoké průhlednosti a montáži v bezrámovém systému lze umístit kancelář dokonce i v místě značně vzdáleném od oken. Podobně i v případě místností s okny do dvora.

Zadruhé: barevná neutralita

U většiny interiérových instalací je zásadní také použití bezbarvého skla. Prosklení má prostor rozdělit funkčně, nikoliv vizuálně. Prosklená stěna tedy musí věrně přenášet barvu přes ni viditelných předmětů.

Sklo používané k výrobě protipožárního skla POLFLAM® obsahuje až pětkrát méně oxidu železitého než standardní sklo float. Jeho index podání barev Ra činí 99%.

Protipožární sklo POLFLAM® tak dosahuje nezvyklé průhlednosti a jasu jak při osvětlení denním světlem, tak při umělém osvětlení.

Fasádní sklo: stejně dokonalé

Největší výzvou v průhlednosti a barevné neutralitě skla jsou protipožární fasády. Velká plocha prosklení s sebou přináší zvýšené nahřívání místností a vyšší hladinu ultrafialového záření. Fasádní sklo tedy musí splňovat další funkční požadavky, které vyžadují příslušné spojení s funkčním sklem.

Moderní povlak GUARDIAN SunGuard® používaný v novém fasádním skle POLFLAM® omezuje nežádoucí zvyšování teploty způsobené slunečním zářením a přitom zachovává maximální propustnost viditelného světla. Povlak ClimaGuard® umožňuje dosáhnout optimální tepelné izolace a využití energie, a zároveň dosahuje podobné průhlednosti, jako skla bez povlaku.

Všechny tyto prvky se podílejí na dokonalé průhlednosti fasádního skla POLFLAM®: koeficient Lt se pohybuje okolo 70%.

Protipožární sklo POLFLAM® to je technologie vytvořená pro nejvyšší bezpečnostní standardy ale také pro nejnáročnější estetické požadavky – splňuje tedy prioritní kritéria moderní architektury.

Parametry propustnosti světla a barevné neutrality, které jsou mezi na trhu nabízenými skly naprosto jedinečné, jsou toho dobrým, i když ne jediným, příkladem.

Ochrana před ohněm

Fotografie Mediatéky: Sklo POLFLAM® se vyznačuje dokonalou propustností světla dokonce i ve vysokých třídách požární odolnosti

Na fotografii: sklo POLFLAM® v protipožárních příčkách velkých rozměrů montované v bezrámovém systému. Mediatéka 21. století, Tychy

Sdílejte
Předchozí článekSklo jako akustická izolace
Další článekOdolnost skla v zábradlí podle ČSN 743305
POLFLAM - Protipožární skla
Společnost POLFLAM nabízí protipožární sklo k všestrannému použití ve všech třídách požární odolnosti: EI 30, EI 60, EI 90, EI 120 a EI 180. Je také jediným světovým výrobcem protipožárního ohýbaného skla. Sklo POLFLAM je vhodné pro vnitřní i venkovní použití. Lze ho osazovat do každého typu protipožárních oken a dveří, do sádrokartonových stěn a také do stále rozšířenějších bezrámových systémů. Protipožární sklo POLFLAM splňuje kritéria požární odolnosti podle normy EN 1363-1 Zkoušení požární odolnosti. . Vyhovuje nejpřísnějším požadavkům protipožární ochrany ve všech zemích EU.