Sklo Guardian® poskytuje vynikající tepelnou izolaci a ochranu proti slunečnímu záření ve výzkumném projektu vysoko v horách

Společnost Guardian Glass, vedoucí výrobce špičkových skel pro architektonická řešení a klíčový dodavatel stavebního průmyslu, ukázala vynikající schopnosti svých skel v ambiciózním projektu alpského přístřešku ve Slovinsku.

Projekt byl spuštěn studiem OFIS Architects ze slovinské Ljubljany a pomáhá zkoumat dopad extrémních povětrnostních podmínek na různé typy materiálů a konstrukčních technik. Tento moderní přístřešek byl navržen na podzim roku 2015 ve studiu „Habitation in Extreme Environments“ na vysoké škole Harvard Graduate School of Design. Z několika návrhů podaných studenty architektury byl vybrán a dále rozvíjen návrh týmu, ve kterém byli Katie McDonaldová, Erin Pellegrinová a Frederick Kim. Stavba provedená dle jejich návrhu je umístěna vysoko na výběžku hory Skuta ve Slovinských Alpách, kde jsou extrémní a drsné povětrnostní podmínky. V požadavcích projektu bylo zadáno, aby tento bivak poskytoval bezpečné a pohodlné prostředí až osmi osobám.

Iniciátoři projektu, Špela Videčnik a Rok Oman, spoluzakladatelé studia OFIS Architects, spolupracovali na projektu s londýnskými stavebními inženýry AKT II Ltd. a společností Rieder, jejíž produktovou řadu Eco Skin použili při stavbě bivaku. Pro zasklení si jako klíčového partnera vybrali společnost Guardian Glass, protože patří mezi nejzkušenější a technicky nejvyspělejší dodavatele skla na světě.

Stavba je umístěna ve výšce více než 2000 metrů nad mořem, takže použité tvrzené bezpečnostní sklo muselo být schopné odolat návrhové hodnotě náporu větru 2,3 kN/m2. To je více než dvojnásobek oproti hodnotám, které jsou potřeba pro mrakodrapy ve velkoměstech. Sklo také muselo poskytovat vynikající tepelnou izolaci a ochranu proti slunečnímu záření, být velmi bezpečné a dobře si poradit s vysokou nadmořskou výškou a extrémními teplotami.

Bivak pod Skuto - OFIS Arhitekti. Foto: Anže Čokl, anzecokl.com
Bivak pod Skuto – OFIS Arhitekti. Foto: Anže Čokl, anzecokl.com

Experti ze společnosti Guardian spolupracovali s OFIS a AKT takovým způsobem, aby navrhli optimální okenní materiály a konstrukci. Během procesu museli vzít v úvahu klíčové faktory, například tepelnou izolaci a kontrolu prostupu slunečního záření, ale také ostatní funkční vlastnosti jako vzhled nebo čirost a průhlednost zasklení.

Bylo zvoleno izolační trojsklo s hodnotou U 0,5 W/m2K a solárním faktorem 33%, čímž bylo dosaženo optimálního energetického vyvážení po celý rok. Jako základ je použito vnější sklo se spektrálně selektivním povlakem SunGuard® SuperNeutral® 70/37, kombinované se sklem ClimaGuard® Premium T s nízkou emisivitou na vnitřní straně. Výsledkem byla propustnost viditelného světla 59%, což je velmi vysoká hodnota u trojskla, jehož solární faktor je takto nízký.

Klíčovými výhodami skla jsou jeho neutrální vzhled, takže bivak velmi dobře zapadá do okolí, málo odráží světlo zvnějšku, takže je dobře vidět dovnitř, a navíc odrazivost skla je minimální také uvnitř, což umožňuje obyvatelům užívat si pohled na okolí ve dne i v noci.

„Chtěli jsme, aby měl člověk v bivaku pocit, že je stále součástí okolí. Společnost Guardian Glass nám hodně pomohla s realizací,“ říká Erin Pellegrinová, studentka designu na Harvard University.

Domen Komac, integrační manažer pro Evropu u společnosti Guardian Glass, řekl: „Přestože je tento projekt relativně malý, není o nic méně náročný než jakékoliv velké budovy. Udržet komfortní a bezpečné vnitřní prostředí byla výzva, zejména za těchto extrémních podmínek. Díky naší široké produktové řadě v kombinaci s know-how našeho technikcého týmu byla společnost Guardian Glass schopná splnit kritéria tohoto vysoce sledovaného projektu.“

Bivak pod Skuto - OFIS Arhitekti. Foto: Anže Čokl, anzecokl.com
Bivak pod Skuto – OFIS Arhitekti. Foto: Anže Čokl, anzecokl.com

Více informací o sklech Guardian SunGuard a ClimaGuard najdete na www.guardianglass.com

Guardian Glass bude vystavovat na veletrhu Glasstec, který se bude konat ve dnech 20. až 23. září 2016 v německém Düsseldorfu. Prezentace společnosti bude k vidění v hale 10 na stánku A28. Pro další informace navštivte www.guardianglasstec.com.

VIAPRAM Consulting
ZDROJPressReleaseFinder.com
Sdílejte
Předchozí článekVlastnosti skel – PRESS GLASS EDU
Další článekNařízení vlády č. 215 / 2016
Guardian Česká republika
Guardian je globální výrobce plochého skla, hotových výrobků ze skla, izolace ze skelných vláken a dalších stavebních materiálů pro komerční a rezidenční stavby. Vedení společnosti sídlí v Auburn Hills v americkém státě Michigan. Součástí společnosti je i SRG Global Inc., která je jedním z největších globálních dodavatelů vysoce kvalitních lakovaných a pochromovaných plastových dílů pro automobilní průmysl. Díky vlastnímu výzkumu v Science & Technology Center udává Guardian inovační trendy v technologii nanášení tenkých povlaků z ušlechtilých kovů na sklo magnetronovou metodou a v dalších vyspělých technologiích. Guardian spolu s dceřinými společnostmi a pobočkami zaměstnává 18 000 lidí ve výrobních podnicích v Severní Americe, Evropě, Jižní Americe, Asii, Africe a na Blízkém a Středním východě. Guardian Česká republika Michal Hronský e-mail: mhronsky@guardian.com Radek Matyáš e-mail: rmatyas@guardian.com